27 maja 2010

Są już pierwsze truskawki!

Uwielbiam truskawki. Mogę nawet powiedzieć, że są to moje ulubione owoce. Pamiętam jak jeszcze mieszkałam w rodzinnym domu, chodziłam na ogródek, zbierałam je i jadłam prosto z krzaczka. Czekam na nie całą zimę, bo jakoś nie przepadam za mrożonymi i rzadko je kupuję.

Idąc dzisiaj przez targowisko nagle naszła mnie ochota na coś pysznego z ich dodatkiem. Skusiłam się i kupiłam kilka garści, a w domu szybko wyszukałam przepis na sernik z truskawkami. Nie mogłam się powstrzymać i zaraz po wyjęciu z piekarnika odkroiłam kawałek i od razu zjadłam. Wyszedł świetny, mięciutki, a truskawki nadały mu lekko kwaskowatego smaku. Pycha!


Sernik z truskawkami
(przepis pochodzi z bloga mojeciacho,  lekko go zmodyfikowałam)

Składniki:
Ciasto: 250 g mąki, 150 g margaryny, 100 g cukru, 2 żółtka, 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany, łyżeczka proszku do pieczenia
Masa serowa: 1 kg zmielonego twarogu, 4 jajka, 2 białka, 1 szklanka i 3 łyżki cukru pudru, 2 budynie waniliowe, łyżka mąki krupczatki, ½  roztopionej margaryny, kilka kropli aromatu waniliowego
Dodatkowo: truskawki (w zależności ile ich chcemy dodać do ciasta)

Przygotowanie:
Ciasto: Wszystkie składniki połączyć ze sobą, zagnieść, owinąć w folię aluminiową i wstawić do lodówki.
Masa serowa: jajka ubić z cukrem na puszystą masę. Po ubiciu dodać ser i miksować na jednolitą masę. Następnie dodać budynie waniliowe, mąkę, aromat waniliowy i roztopioną (ostudzoną) margarynę. Miksować na wolnych obrotach aż składniki się połączą. Później ubić białka na sztywna pianę, dodać do masy i lekko wymieszać.
Blaszkę, bądź tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkować i wylepić nim blaszkę razem z bokami. Następnie wlać masę serową, a na wierzch poukładać truskawki. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika (200st. C). Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 180 st. C i piec 50 minut. Po upieczeniu i wystudzeniu można wstawić sernik do lodówki.

Smacznego.


26 maja 2010

Smutny tydzień

Nie był to udany tydzień, rok też nie będzie udany. Wszyscy wspominają rok 97, ale za kilkanaście lat ja i moja rodzina będziemy wspominać ten rok. Nie będą to miłe wspomnienia. Będąc w rodzinnym domu nie mogłam powstrzymać się od płaczu jak zobaczyłam te puste pokoje, mokre ściany, zniszczone i porozklejane meble, zamoknięte zdjęcia i książki. Czasami nawet nie można uwierzyć w to, że człowiek może stracić w niespełna kilka godzin połowę, a nawet cały dobytek swojego życia. Smutno.

Dziś Dzień Matki, więc życzę wszystkim mamom wszystkiego dobrego.
A na deser:

Pancakes bananowe
(przepis pochodzi ze strony www.allrecipes.com)


Składniki:
1 szklanka mąki, 1 łyżka cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, 1 jajko, 1 szklanka mleka, 2 łyżki oleju roślinnego, 2 dojrzałe banany, rozgniecione

Przygotowanie:
W jednej misce wymieszać mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól. W drugiej wymieszać jajo, mleko, olej i banany. Składniki z obu misek połączyć ze sobą i wymieszać na jednolitą masę. Smażyć na suchej patelni z obu stron na złocisty kolor. Podawać na gorąco.

Smacznego.

14 maja 2010

Smażone ziemniaki z tymiankiem

Przeglądałam ostatnio jeden z magazynu Moje gotowanie i natrafiłam na artykuł o smażonych i pieczonych ziemniakach. Pomyślałam, że to dobry pomysł na obiad i właśnie dziś przygotowałam je dla siebie. Zrobiłam do nich jajecznicę z pietruszką. Szybko i smacznie. Polecam.
Smażone ziemniaki z tymiankiem
Składniki: 
4 duże ziemniaki, łyżka suszonego tymianku, 2 łyżki masła, sól i pieprz
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać i gotować w osolonej wodzie przez ok. 15 minut. Odcedzić i pokroić w plasterki. Następnie wymieszać z łyżką suszonego tymianku, dodać sól i pieprz do smaku. Patelnię rozgrzać i smażyć ziemniaki na maśle aż się zarumienią.
Smacznego.

12 maja 2010

Chałka

Pewnego dnia miałam ochotę na zjedzenie chałki z powidłami. Miałam akurat wtedy wolny dzień, więc postanowiłam, że wyszukam przepis w internecie i upiekę swoją pierwszą chałkę. Natrafiłam na przepis zamieszczony przez Kuchareczkę i od razu wzięłam się za ‘ugniatanie’ ciasta. Od tamtej pory korzystam z tego przepisu non stop. Nie robię kruszonki, bo lubię jak jest tylko posypana makiem. Chałka wyszła puszysta, mięciutka i bardzo smaczna. Szczególnie jeszcze ciepła z kubkiem gorącego kakao.

Chałka
Składniki: 
40 g drożdży, 500 g mąki, 1 łyżeczka soli, 1/2 szklanki mleka, jajko, 2 łyżki masła (rozpuszczone), 5 łyżek wody, 4 łyżki cukru
Przygotowanie:
Z drożdży, 1 łyżki cukru, 1 łyżki mąki i mleka zrobić rozczyn i odstawić do wyrośnięcia. Do miski wsypać mąkę, wlać wyrośnięty rozczyn, dodać jajko, cukier, sól, rozpuszczone ciepłe masło, wodę i resztę mleka. Zagnieść ciasto, zostawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Gdy wyrośnie jeszcze raz zagnieść ciasto i podzielić je na trzy części. Z każdej części zrobić wałki równej długości i zapleść z nich warkocz. Końce połączyć i podwinąć pod spód.
Chałkę przełożyć na blachę wysmarowaną tłuszczem albo wyłożoną papierem do pieczenia i pozostawić około 20 min do ponownego wyrośnięcia. Można posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem albo posmarować mlekiem, wtedy skórka jest ładnie zarumieniona i miękka.
Rozgrzać piekarnik do 180 st. C i piec 30 minut aż skórka będzie brązowa.
Smacznego.

10 maja 2010

Kotleciki mielone ze szczypiorkiem

Odkąd mój B. wyjeżdża na delegacje i wraca do domu tylko na niedziele rzadko w tygodniu przygotowuje dla siebie jakiś obiad. Jeśli w pracy spędzam prawie cały dzień przeważnie jem kanapki albo tosty, żeby było szybciej. Dlatego też jeśli w niedziele jesteśmy razem w domu przygotowuje coś co wiem, że mu na pewno będzie smakować, tym razem były to kotleciki mielone z dodatkiem szczypiorku. Pamiętam, że w dzieciństwie nie przepadałam za mielonymi, ale na szczęście to się zmieniło, bo nawet te najzwyklejsze bez żadnych dodatków są bardzo pożywne i smaczne. Podałam je w ziemniakami i ogórkami w śmietanie.


Kotlety mielone ze szczypiorkiem
(wyszło mi 12 sztuk)
Składniki:
500 g mięsa mielonego (ja użyłam wieprzowego z łopatki), jajko, czerstwa bułka, pęczek szczypiorku, 3 łyżki przyprawy do mielonego, sól, pieprz, dodatkowo bułka tarta
Przygotowanie:
Bułkę namoczyć i dobrze odcisnąć z nadmiaru wody. Następnie do mięsa dodać jajko, bułkę, szczypiorek, przyprawę do mielonego (jeśli ktoś nie chce użyć przyprawy można ją zastąpić solą i pieprzem) i sól z pieprzem do smaku. Dokładnie wyrobić i formować płaskie kotleciki. Każdy obtoczyć w bułce tartej i smażyć na oleju z obu stron na złoty kolor.
Smacznego.

Blogger templates

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...